Technologia

Nowe świetlane technologie

Nowe świetlane technologie

Szybki rozwój technologii sprzyja pojawianiu się nowych i chętnie wykorzystywanych rozwiązań. Do takich z pewnością należy zaliczyć moduły ledowe, które zdobywają sobie coraz większą popularność i wykorzystywane są coraz szerzej w wielu miejscach. Niektórzy porównują je do taśm LED, jednak pomimo pewnych podobieństw są to całkiem inne produkty. Moduły ledowe są przede wszystkim znacznie mniejsze, składają się zazwyczaj z kilku diod. W razie konieczności uzyskania silniejszego lub większego źródła oświetlenia wystarczy połączyć ze sobą większą ich ilość.

Jak dobrze łączyć moduły ledowe?

Moduły LED łączy się ze sobą tak, aby uzyskać pożądane źródło światła. Zacząć należy od dobrania właściwego zasilania, jest ono bowiem zazwyczaj jedynym ograniczeniem, jak chodzi o ilość modułów które można ze sobą połączyć w ramach jednej instalacji. Łączenie ze sobą modułów można wykonać na wiele sposobów, dość popularne jest wykorzystywanie do tego specjalnych łączników, które ułatwiają to zadanie. Ich stosowanie jest korzystne również z innego powodu. W razie uszkodzenia jednego modułu bardzo szybko można go wymienić, bez konieczności rozbierania całej stworzonej instalacji i marnowania czasu. Zazwyczaj w obrębie jednego źródła światła łączy się ze sobą takie same moduły, zarówno jak chodzi o ich kształt jak też ich moc. To powoduje że całość doskonale ze sobą współpracuje. Ponadto wskazane jest stosowanie modułów tej samej firmy. Powodem są drobne różnice pomiędzy nimi, które mogą objawiać się na przykład nieco odmienną barwą światła. Przykładowo moduł Samsung w porównaniu z modułami innych firm, pomimo określania światła jako identyczne może nieco się różnić. Bywa że odmienne odcienie barw widać dopiero po połączeniu.

Stosowanie modułów ledowych

Moduły ledowe to coraz więcej możliwości i tym samym coraz szerszy zakres ich zastosowania. Reklama to jedna z branży w których jako pierwsze znalazły one swoje zastosowanie. Dzięki ich niewielkim wymiarom doskonale sprawdzają się jako sposób na równomierne i energooszczędne wykonanie podświetlanych tablic czy liter reklamowych. Jednak tak samo często moduły ledowe stosuje się w meblach, do podświetlania wybranych części. W przeciwieństwie do taśm ledowych, które potrafią się odklejać, moduły LED można przykręcać do mebli i tym samym zapewniać ich lepsze utrzymanie na miejscu. Jednak coraz częściej moduły LED wykorzystuje się także do tworzenia górnego oświetlenia wnętrz. Łącząc ze sobą więcej modułów o większej mocy można uzyskać pożądane światło, które jest znacznie bardziej przyjazne dla oczu.

Udostępnij

O autorze