Dom i Ogród

Układamy kostkę brukową – o czym warto pamiętać? [Poradnik praktyczny]

Układamy kostkę brukową – o czym warto pamiętać? [Poradnik praktyczny]

Układanie kostki brukowej przed domem czy przed jakimkolwiek innym budynkiem stało się bardzo popularne już jakiś czas temu. Jest to bardzo prosty sposób aranżacji terenu, który w dodatku jest bardzo praktyczny i niezwykle trwały. Nie dość, że bardzo ładnie taka kostka brukowa się prezentuje, to i spełnia swoje ważne zadania, jeśli chodzi o jej funkcjonalność. Żeby jednak mogła ona cieszyć oko przez bardzo długi czas, musi być poprawnie ułożona. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do układania kostki brukowej?

Zwróć uwagę na wybór fachowców

Podczas wybierania fachowców, którzy mają ułożyć kostkę, można natrafić na wiele firm, które oferują takie usługi. Wielu z nich oferuje, iż ich usługi są najlepsze, a cena najniższa. Jak jednak wybrać tych odpowiednich i mieć pewność, iż odpowiednio dobrze wykonają swoją pracę? Przede wszystkim fachowcy, którym powierzymy układanie kostki przed naszym domem, powinni mieć do tego odpowiednie kwalifikacje (polecamy sprawdzić ). Oczywiście można układać kostkę i bez kwalifikacji, jednakże jeśli chcemy mieć pewność, iż nasza kostka będzie dobrze ułożona, rzeczywiście powinniśmy postawić na jakość wykonania.

Jak przygotować się do ułożenia kostki brukowej?

Wydawać by się mogło, iż przed układaniem kostki brukowej wystarczy jedynie wyrównać ziemię i zacząć układać kostkę, jednak nie jest to wcale dobre rozwiązanie. Tak właściwie jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac poprzedzających układanie kostki i przygotowanie ziemi, powinniśmy przebadać pod względem geologicznym grunt i określić jego parametry, ponieważ to właśnie od takiego przygotowania zależy sposób przygotowania powierzchni.

Jak odpowiednio przygotować nawierzchnię?

Przygotowania do procesu układania kostki mają wręcz ogromne znaczenie, mimo iż są dość trudnym procesem samym w sobie i łatwo popełnić podczas niego wiele błędów. Jeśli wykonamy przygotowania nieodpowiednio, w przyszłości kostka może się wybrzuszać bądź zapadać, a tego wolelibyśmy raczej uniknąć. Żeby do tego nie dopuścić, warto zadbać, by nawierzchnia była dokładnie wygładzona i wyprofilowana. Co więcej, należy używać przy tym tylko sprawdzonych materiałów.

Błędy podczas układania kostki brukowej

Podczas układania kostki brukowej, czyli podczas tego procesu, który wydawałby się najłatwiejszy, również mogą pojawić się różne błędy. Największym z nich jest niezachowywanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi kostkami. Minimalną odległość, jaką się powinno zapewnić, jest przynajmniej 3 milimetrów pomiędzy kostkami.

Udostępnij

O autorze