Rodzina

Jak dobrze przygotować się na chrzciny?

Jak dobrze przygotować się na chrzciny?

Chrzciny dziecka to ważne wydarzenie dla całej rodziny i dla samego malucha, który po raz pierwszy będzie znajdował się w centrum wydarzeń podczas tak ważnej ceremonii. Sakrament chrztu wprowadza dziecko w życie prawdziwego chrześcijanina poprzez obmywanie grzechów. Podniosła chwila, która wymaga również od rodziców konkretnych przygotowań. Przecież po mszy i samej ceremonii wraz z rodziną będziemy chcieli spędzić nieco czasu w domu lub w restauracji. Jak przygotować się do chrztu dziecka i o czym należy pamiętać?

Ustalenie terminu ceremonii 

Wielu rodziców decyduje się na chrzest, gdy dziecko troszeczkę podrośnie. Statystyki dowodzą, że do chrztu przystępuje najwięcej dzieci w wieku 2-6 miesięcy. Nie jest to jednak w żadnym wypadku reguła, ponieważ niektórzy decydują się na ceremonię zaledwie kilka tygodni po narodzinach. W celu ustalenia terminu należy udać się do kancelarii parafialnej. Następnie należy wybrać rodziców chrzestnych. Od strony formalnej bardzo ważnym jest, aby były to osoby, które mają za sobą sakrament bierzmowania. Brak dokumentu potwierdzającego przyjęcie tego sakramentu dyskwalifikuje nas w przedbiegach. Ważnym również jest, aby skupić się na osobach, które faktycznie mają bliską więź z maluchem i są ważne dla samych rodziców. Musi to być osoba godna zaufania i ktoś, komu bez obaw powierzylibyśmy nasze dziecko. Bardzo często wybór pada na kogoś z rodzeństwa lub bliskich krewnych.

Szatka i świeca 

Nieodłącznymi elementami chrztu są odpowiednie ubranka dla dziecka oraz świeca. Białe ubranka to symbol bliskości z Bogiem. Na rynku znajduje się sporo firm zajmujących się przygotowywaniem takich ubranek. Niektóre z nich posiadają delikatne spersonalizowane akcenty, choć największym uznaniem cieszą się wygodne i minimalistyczne białe ciuszki. Konieczny jest zakup specjalnej szatki, która jest częścią całego obrzędu. Szatka jest w trakcie mszy trzymana przez matkę chrzestną, a następnie w odpowiednim moomencie nakładana na klatkę piersiową. Ostatnim elementem jest z kolei świeca. Możemy zdecydować się na zwykłą białą świecę lub spersonalizowaną wersję, na której będzie widniało imię naszego malucha. Należy pamiętać, że świeca była wyposażona w okapnik, który zabezpieczy dłonie przed gorącym woskiem.

Coś dla gości 

Zaproszenia na chrzest to zdecydowanie obowiązek leżący po stronie rodziców. Możemy zdecydować się właściwie na dowolny wzór, choć w tej materii przodują zaproszenia w kolorze bieli, nawiązującej do koloru przewodniego całej uroczystości. Delikatna czcionka na pięknej papeterii lub nieco sztywnym szablonie to doskonały pomysł. Warto również rozważyć formę podziękowania gościom za obecność na uroczystości. Krówki na chrzest stały się prawdziwym hitem i oryginalnym gestem skierowanym do gości, którzy spędzili z nami ten dzień. Możemy zdecydować się na krówki w konkretnym smaku, choć istotniejsze w tym wypadku jest samo opakowanie. Spersonalizowane papierki, w które będzie zapakowany cukierek to wyjątkowo atrakcyjna forma upominku dla wszystkich obecnych.

Udostępnij

O autorze