Technologia

Praca na wysokości a szkolenia wysokościowe

Praca na wysokości a szkolenia wysokościowe

Rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i w zależności od okoliczności wymagane są różne umiejętności. Na potrzeby niniejszego tekstu skupimy się na pracy na wysokości. Tego typu fach ma swoją specyfikę i jednocześnie jest niebezpiecznym zajęciem. Z drugiej strony konkretne umiejętności i zapotrzebowanie rynku powoduje, że jest to dość intratne zajęcie.

Chcąc więc zaliczać się do grona osób wykonujących na co dzień usługi alpinistyczne, powinniśmy wpierw odbyć konkretne szkolenia. Przyjrzyjmy się więc jakie osoby mogą wykonywać tego typu zadania, a także, jakie kursy muszą odbyć.

Usługi alpinistyczne a cechy osobowościowe

Pragnąc wykonywać zawód związany z pracami na wysokości, musimy odznaczać się konkretnymi cechami osobowościowymi. W ten sposób bowiem będziemy mogli realizować powierzone zadana w komfortowy sposób przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Tym samym pierwszym czynnikiem, który eliminuje nas z realizacji takowych zadań, jest lęk wysokości.

Oprócz tego kandydat do prac wysokościowych powinien odznaczać się odpowiedzialnością, umiejętnością zachowania zimnej krwi i być zawsze opanowanym. Do tego z uwagi na realizację wielu prac na wysokościach w grupach kilkuosobowych to pracownik będący częścią takiego teamu musi odznaczać się umiejętnościami interpersonalnymi, a do tego wykazywać komunikatywność.

Praca a szkolenia wysokościowe

W przepisach BHP nie znajdziemy informacji, na jakie dedykowane szklenia powinien udać się nasz pracownik w kontekście realizowanych prac wysokościowych. Z całą pewnością musi on jednak udać się do lekarza medycyny pracy, który wydaje zaświadczenie na pracę w takim charakterze. Do lekarza o tym profilu mogą się zgłosić osoby pełnoletnie oraz posiadające szkolenie z zakresu BHP. Do tego muszą one znać też oceną ryzyka zawodowego wynikającego z charakteru prac na wysokości.

W przypadku wyspecjalizowanych zadań wynikających z pracy na dźwigu, czy też podejmować prace na wysokości trzeba przejść stosowne szkolenia wysokościowe. Oprócz konkretnych zaświadczeń i dyplomów istotne jest należyte zorganizowanie pracy na wysokości. Trzeba mieć świadomość, że jest to praca z gatunku tych niebezpiecznych i z tego też względu oparta jest ona o konkretne zasady organizacji. Wśród nich można tutaj wskazać, chociażby wyznaczenie nadzoru nad pracownikami czy zagwarantowanie instruktażu stanowiskowego.

Mamy nadzieję, że niniejszy tekst nieco rozjaśni detale związane z kwestiami formalnymi i konkretnymi działaniami, jakie trzeba podjąć do pracy na wysokościach.

Udostępnij

O autorze